Calendar of actions

july 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Modeion BC160 – najmłodszy członek rodziny dopełnia serię

Modeion_Cvaknul_by_si_Maxwell.jpg Najlepsze pojawia się na końcu. To popularne powiedzenie najlepiej odnosi się do najnowszego wyłącznika BC160, stanowiącego koronne osiągnięcie w rozwoju rodziny wyłączników Modeion. Na początku był pomysł by stworzyć linię produktów podtrzymującą tradycje produkcyjne powstałe jeszcze w czasach Czechosłowacji, nawiązującą do rodziny wyłączników J2UX – prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionej konstrukcji w tamtych czasach a także zastępującą przestarzałe wyłączniki powietrzne AR. To miał być nie tylko rozwój techniczny ale zmiana wizerunku, nadanie nowej twarzy, jednym słowem - generalny skok w przyszłość firmy w której tradycje elektrotechniczne sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Ale to już historia. Wróćmy do teraźniejszości. Spójrzmy na podstawowe parametry wyłącznika jako użyteczne cechy urządzenia które Wam prezentujemy.

Dzięki wymiarom (75 mm szerokość, 70 mm głębokość, 130 mm wysokość) oraz prądowi znamionowemu 160 A, Modeion BC160 jest jednym z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Jednocześnie znamionowy prąd 160A w połączeniu napięciem 230vAC oznacza możliwość łączenia mocy 110kW, która jest wystarczająco duża dla obiektów handlowych jak i większych budynków mieszkalnych. Wyłącznik bez problemu zabezpieczy też transformator o zbliżonej mocy, gdyż prąd zwarciowy wyłączalny to 25kA przy 400V. Taka zdolność wyłączania zwarć jest również często wystarczająca na odpływach zasilających w rodzielnicach przemysłowych. Wyłącznik pracuje nie tylko w sieciach rozdzielczych 400/230V, ale ze względu na maksymalne napięcie robocze 690V, może być również stosowany w sieciach 690/400V.

Wyłącznik BC dostępny jest w kilku wykonaniach. Wyposażony w zabezpieczenie typu L, przeznaczony jest do ochrony linii kablowych gdyż wartość prądu zwarciowego pobudzającego człon zwarciowy, fabrycznie ustawiona jest na poziomie czterokrotności prądu znamionowego zabezpieczenia. Ta wersja ceniona jest za prostotę obsługi – brak w niej jakiejkolwiek możliwości regulacji parametrów. Nasze hasło to: „Zainstaluj, przyłącz i włącz”.

Wyłącznik wyposażony w zabezpieczenie typu D, ze względu na regulowane parametry przekaźnika zabezpieczeniowego, przeznaczony jest do aplikacji przemysłowych. Charakterystyki wyłączania pozwalają na równoczesną ochronę kabli jak i urządzeń o wysokim prądzie rozruchu, np. grup oświetleniowych lub silników.

Do bezpośredniej ochrony silników o prądzie znamionowym do 100A służą wyłączniki wyposażone w zabezpieczenie typu M. Prąd rozruchowy zabezpieczenia przeciążeniowego regulowany jest za pomocą pokrętła, a wartość graniczna prądu zwarciowego ustawiona fabrycznie na poziomie dziesięciu krotności prądu znamionowego.

Jeszcze jedną opcją jest wyłącznik BC160 wyposażony w zabezpieczenie typu N, jednoczłonowe-zwarciowe. Aparat taki znajduje zastosowanie np. w układach zabezpieczających agregaty spawalnicze.

I na końcu, nie można zapomnieć o wyłączniku w wykonaniu rozłącznika izolacyjnego, tj. z zaślepką V zamiast zabezpieczenia.

Systematyka nazw całej rodziny sprawia że na podstawie nazwy handlowej wyłącznika użytkownik w łatwy sposób odczyta liczbę biegunów, rodzaj zabezpieczenia czy prąd znamionowy wyłącznika. Najłatwiej pokazać to na przykładzie: BC160NT305-80-M, będzie to wyłącznik trójbiegunowy o prądzie znamionowym 80A wyposażony w zabezpieczenie typu przeznaczone do ochrony silników.

Każdy kto obraca się w branży aparatury zabezpieczającej niskiego napięcia z pewnością zaobserwował różne trendy. Jednym z nich jest dążenie do miniaturyzacji urządzeń. Z pewnością, mniejsze wymiary urządzeń dają szereg korzyści ale mają też mają swoje ujemne strony. Niewielkie rozmiary urządzeń są przyczyną komplikacji przy przyłączaniu kabli o większych przekrojach. Ale nasi konstruktorzy znaleźli rozwiązanie. Zaciski wyłącznika umożliwiają podejście kablami nie tylko miedzianymi ale również aluminiowymi o przekrojach do 95mm2. Co więcej, dzięki specjalnym blokom zacisków do wyłacznika można przyłączyć nawet dwa kable o przekroju do 120mm2.

Nie sposób w jednym krótkim artykule wymienić wszystkie użyteczne cechy wyłącznika BC160. Nie mniej powinniśmy również wspomnieć o modułowym charakterze konstrukcji wyłącznika. Użytkownik we własnym zakresie może wyposażyć wyłącznik w wyzwalacz pomocniczy, styki pomocnicze oraz napędy. Proste „klik” i zamontowane. Wyłącznik może być wyłączony zdalnie a jego stan zostanie zasygnalizowany pozycja styku pomocniczego a jako że przygotowujemy napęd silnikowy, wkrótce będzie również możliwe zdalne zamykanie wyłącznika.

Jeśli te kilka akapitów sprawiło że Twoje zainteresowanie wzrosło pozwól że przypomnimy iż dalsze informacje znajdziesz w katalogu Wyłączniki kompaktowe Modeion . Możesz również zrobić użytek z programu Konfigurator. Wszystko to możesz zamówić a takze obejrzeć na targach ENERGETAB 2006.