Calendar of actions

january 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Modeion – rodzina wyłączników kompaktowych

Modeion_Cvaknul_by_si_Maxwell.jpg Marka Modeion znana jest już od kilku lat na naszym rynku. Początkowo nie budząca żadnych skojarzeń szybko stała się symbolem nowoczesnej serii solidnych wyłączników kompaktowych produkowanych przez firmę OEZ w Letohardzie. Jakkolwiek kompletna seria jest już dostępna, to jednak konstruktorzy wciąż pracują nad ulepszeniem zastosowanych rozwiązań oraz poszerzaniem listy akcesoriów. Ostatnią innowacją jest najmniejszy wyłącznik BC160 o prądzie znamionowym 160 A.

Wyłączniki kompaktowe Modeion znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, komunalnym, w obiektach energetyki zawodowej, ale również w wymagających aplikacjach przemysłowych od których oczekuje się bezawaryjnego działania 24 godziny na dobę przez cały okres eksploatacji, niejednokrotnie w trudnych warunkach otoczenia. Spełnienie tak odmiennych wymagań możliwe jest dzięki bardzo szerokiej gamie osprzętu, modułowej budowie aparatów oraz wymiennych elektronicznych przekaźnikach zabezpieczeniowych. Mikroprocesorowa budowa zabezpieczenia pozwala na bardzo szeroki zakres doboru nastaw parametrów oraz dużą różnorodność funkcji ochronnych a co za tym idzie ogromną elastyczność w działaniu wyłączników.

  W celu ułatwienia wyboru właściwego typu zabezpieczenia, przekaźniki są oferowane w czterech wykonaniach o różnych właściwościach funkcji ochronnych, każde o innej nazwie sugerującej zastosowanie.

  Przekaźniki zabezpieczeniowe o charakterystyce L (L001) są głównie przeznaczone do ochrony linii kablowych. Prąd graniczny członu zwarciowego wyzwalacza jest ustawiony fabrycznie na poziomie czterech krotności wartości prądu znamionowego. Ta wersja zasługuje na uwagę ze względu na prostotę obsługi – całkowity brak regulacji parametrów.

  Wyłącznik wyposażony w przekaźnik z charakterystyką typu D (DTV3) znajduje zastosowanie w aplikacjach przemysłowych. Zabezpieczenie to daj możliwość regulacji prądów granicznych wyzwalacza przeciążeniowego oraz zwarciowego. Przebieg krzywych wyłączania dla tego przekaźnika pozwala na ochronę zarówno linii kablowych jak również urządzeń elektrycznych o większych prądach rozruchowych, takich jak grupy źródeł światła lub zasilacze silników elektrycznych.

  W celu bezpośredniej ochrony silników elektrycznych należy zastosować przekaźnik zabezpieczeniowy o rodzinie charakterystyk typu M (MTV8). Mimo ukierunkowanego przeznaczenia przekaźniki MTV8 równie dobrze mogą być stosowane do ochrony transformatorów oraz linii. Ostatnio na rynek został wprowadzony nowy typ zabezpieczenia MTV9, zaprojektowanego w oparciu o MTV8 jednak z dodatkowym członem zwłocznym z regulowanym opóźnieniem do 300ms, pozwalającym na selektywność działania zabezpieczania.

  I tak doszliśmy do ostatniej kategorii zabezpieczeń a równocześnie do wielkiej zmiany w ofercie przekaźników współpracujących z wyłącznikami wielkości BL. Dotychczas zabezpieczenia M001 oraz A001 stosowane były w obwodach o działaniu selektywnym oraz gdy rodzaj obciążenia nie był jednoznacznie określony. Z tej właśnie przyczyny do oferty został wprowadzony nowy typ przekaźnika współpracującego z wyłącznikami BL1000 oraz BL1600. U001 jest urządzeniem w pełni ekwiwalentnym za dotychczasowe zabezpieczenia a dodatkowo, poprzez dostępność charakterystyki I5t=constant, pozwala na uzyskanie lepszych warunków selektywności w układach w których wyłącznik współpracuje z wkładkami bezpiecznikowymi.

  Jak już było wcześniej wspominanie, do wyłączników Modeion dostępny jest szeroki wybór wymiennych akcesoriów. Szczególnie szeroko został rozwinięty program przyłączy obwodów głównych wyłącznika, pozwalających na przyłączanie kabli oraz szyn zarówno Cu jak i Al o w szerokim zakresie przekrojów.

  Wyłączniki mogą być sterowane ręcznie w miejscu napędem ręcznym obrotowym bezpośrednim, montowanym na aparacie lub napędem przedłużonym, wyprowadzonym na elewację szafy.

  Sterowanie ręczne nie zawsze jest wystarczające. Wiele układów automatyki wymaga by wyłączniki mogły być sterowane zdalnie. Wyłączniki Modeion mogą być wyposażone w napędy silnikowe oraz wyzwalacze pomocnicze o typowych napięciach znamionowych 230 oraz 110vAC a także 220 oraz 110vDC. Napędy wyłączników BD oraz BH dostępne są również na napięcia sterujące 24/48v AC oraz DC.

  Układy automatyki często wymagają również potwierdzenia stanu pracy wyłącznika. Stosując styki pomocnicze użytkownik ma zawsze możliwość jednoznacznego określenia położenia styków głównych wyłącznika, a w przypadku ich otwarcia, można odpowiednio zamontowane styki pomocnicze pomogą również określić przyczynę otwarcia wyłącznika (tryb normalny, wyłączenie od zabezpieczenia, wyłączenie wyzwalaczem pomocniczym).

  W wielu aplikacjach występuje konieczność stworzenia widocznej przerwy izolacyjnej w obwodzie, np w trakcie przeglądów linii odbiorczych. Wyłączniki Modeion występują w wykonaniach zarówno stacjonarnym. W przypadku wykonań dwuczłonowych, system styków pomocniczych pozwala na zdalne określenie położenie części ruchomej wyłącznika w podstawie. Naturalnie, poprzez system blokad oraz zabezpieczeń, wykonania dwuczłonowe spełniają wszystkie wymogi w zakresie bezpieczeństwa.