Calendar of actions

january 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

VARIUS izolacyjny rozłącznik bezpiecznikowy

Wprowadzamy trzy nowe izolacyjne rozłączniki bezpiecznikowe wielkości FH1, FH2 oraz FH3 o prądach znamionowych odpowiednio 250A, 400A i 630A. Seria Varius zastępuje poprzednio dostarczane aparaty LTL1,2,3. Pierwszy z rozłączników wielkości FH000 pojawiła się w sprzedaży pod koniec 2000 roku.

Projekt nowej serii izolacyjnych rozłączników bezpiecznikowych został ukończony i sukcesywnie wprowadzany jest do produkcji pod nazwą handlową VARIUS.

Potrzeba wprowadzenia fundamentalnych zmian w konstrukcji aparatu przesądziła o wprowadzeniu nowej linii rozłączników skrzynkowych. Oczekiwania konstruktorów szły w kierunku stworzenia urządzenia o nowych walorach użytkowych dla projektantów, producentów rozdzielnic oraz personelu obsługi. Zgodnie z oczekiwaniami współczesnego użytkownika, w procesie tworzenia projektu, skupiono również uwagę na estetyce urządzeń nawiązującej do wyglądu zabezpieczeniowej aparatury OEZ. Ze względu na modułowy charakter konstrukcji, rozłączniki VARIUS cechuje duża łatwość adaptacji do potrzeb układu oraz krótkie terminy dostaw.

Rozłącznik bezpiecznikowy FH jest wykonany z izolacyjnego materiału o wysokiej wytrzymałości na uderzenia. Podstawa rozłącznika wykonana jest z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym, podczas gdy reszta elementów z zagęszczanego włóknem szklanym poliamidu a tory prądowe z elektrolitycznej miedzi srebrzonej.

W celu zapewnienia wysokiej zdolności gaszenia łuku elektrycznego, aparat zostały wyposażony w komory łukowe. Dodatkowo w wykonaniu podstawowym (FH-3A/F), dostępna opcja zdalnej sygnalizacji przepalenia wkładki bezpiecznikowej. Możliwe jest również zamówienie wersji fabrycznie wyposażonej w sygnalizację stanu wkładki bezpiecznikowej (FH-3S/F). Uzupełnienie oferty aparatów 3-biegunowych stanowią wykonanie 1-biegunowe w we wszystkich rozmiarach, w tym wersje z sygnalizacją stany wkładki bezpiecznikowej.

 

Producenci rozdzielnic w większości przypadków zwracają uwagę na przyłącza tylne w rozłączniku. Wariant ten wykorzystujący dostępne wyposażenie dodatkowe upraszcza przyłączanie aparatu do szyn np. oszczędzając jedna operację

Inną zaletą jest dokładnie osłonięta strefa przyłączy. Stopień ochrony IP20 jest zapewniony nawet bez dodatkowych osłon, jako że otwór przepustowy jest dokładnie dopasowany do typu przyłącza. Przy przyłączaniu przednim, końcówki kablowe lub szyny mogą być osłonięte uniwersalnymi osłonami montowanymi na w górnej bądź dolnej części aparatu. To dodatkowa zaleta przyczyniająca się do prostoty montażu, zwłaszcza, że osłony są montowane jedna pod drugą pozwalając na dowolny dobór długości.


Co charakteryzuje nową rodzinę rozłączników VARIUS ?

 

Inne zalety to łatwa budowa aparatów cztero i dwu biegunowych przy użyciu zestawu sprzęgającego, liczne wymienne akcesoria oraz adaptery do montażu na mostach szynowych, wyposażone w przyłącza kablowe górne oraz dolne. Rozłączniki dostarczane są z zestawem śrub montażowych.

Projektanci chwalą serię VARIUS za jednobiegunowe wykonania wszystkich wielkości. Jako przydatny ocenili system zdalnej oraz miejscowej sygnalizacji stanu wkładki bezpiecznikowej. Wart podkreślenia jest fakt, że sygnalizacja działa również przy użyciu zwykłych wkładek bezpiecznikowych bez konieczności stosowania specjalnych wkładek z wybijakiem. Konstruktorzy chętnie wykorzystują szeroki wybór przyłączy, zwłaszcza wspomnianych już tylnych przyłączy szynowych.

Obsługa będzie z pewnością zainteresowana doskonałą widocznością wkładki zamocowanej w rozłączniku. Aparaty wyposażone są w mechanizm zwalniający wkładkę z zewnątrz, tak aby uniknąć poparzenia przy demontażu wkładki która osiąga znaczną temperaturę w trakcie długotrwałej pracy, zwłaszcza zaraz po przepaleniu.

Niezwykle istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa jest blokada na kłódkę zamkniętego rozłącznika pozbawionego wkładek (np. podczas przeglądu linii odpływowej). W celu ochrony przed dotykiem bezpośrednim rozłączniki można doposażyć w osłony dolne lub górne.

Parametry techniczne rozłącznika VARIUS niejednokrotnie przewyższają wymagania norm w tym zakresie. Np. znamionowe napięcie szczytowe wynosi Uimp = 12 kV, a prąd zwarciowy warunkowy 120kA przy 400V.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa jest standardem w ofercie OEZ.
Pełny opis serii VARIUS oraz dane techniczne można znaleźć w katalogu “Systemy bezpiecznikowe”.